7 фільмів про самотніх людей

Втрата коханої людини, жага свободи, неможливість знайти споріднену душу… У самотності багато причин, і теж чимало запитань: чому нас лякає самотність? А близькість з іншими? Від чого ми біжимо, добровільно обираючи самітництво? Кілька фільмів про це.

1. «ВОНА» (2013), РЕЖ. СПАЙК ДЖОНС

У ролях: Хоакін Фенікс, Скарлетт Йоханссон, Емі Адамс.

Про що? Про світ майбутнього, в якому наростає відчуження, а почуття і стосунки все частіше переводять на аутсорсинг. Про світ, де операційна система стає ідеальним супутником життя — другом, партнером, психоаналітиком, і де питання «Можна заглянути в твій жорсткий диск?» звучить інтимно до непристойності.

Навіщо дивитися? Задуматися про те, що робить нас по-справжньому живими, — про світ фізичних відчуттів, природу емоцій. І про суть людських зв’язків, любовних стосунків, які в кожному окремому випадку унікальні.

Цитата: «Прямо зараз ти з кимось розмовляєш? І багато таких? — 8316. — А ти з них когось любиш? І багато таких? — 641. — Це ж ненормально! — Я все розумію, але це анітрохи не змінює мого ставлення до тебе».

2. «НІХТО МЕНЕ НЕ ЛЮБИТЬ» (1994), РЕЖ. ДОРІС ДЕРРІ

У ролях: Марія Шрадер, Пірре Зануссі-Блісс.

Про що? У 29-річної співробітниці Кельнського аеропорту Фанні занадто багато вимог до потенційного партнера. І ще більше невпевненості і претензій до себе. Вона не заїдає самотність і не напивається, як її послідовниця Бріджит Джонс, зате веде себе по-своєму ексцентрично: відвідує сеанси ясновидіння, а вдома спить в саморобній труні.

Навіщо дивитися? Самотність, як і депресія може перерости в хронічну форму. Розірвати замкнуте коло покликані будь-які дії, що допомагають встановити контакт з іншими людьми, навіть курси по праву вибору смерті, які відвідує Фанні. Спілкування з тим, кому ще гірше, пробуджує бажання допомогти. Ти відчуваєш, що комусь потрібен, — і ось ти вже не такий самотній.

Цитата: «Ти ж ніколи не жертвувала собою заради когось. Ти думаєш тільки про себе, тільки про те, чи достатньо тебе люблять».

3. «В ДИКИХ УМОВАХ» (2007), РЕЖ. ШОН ПЕНН

У ролях: Еміль Хірш, Хел Холбрук.

Про що? Про нестримне прагнення до свободи від прив’язаностей, відносин, матеріальних благ, стабільності і інших переваг цивілізації. Багато замислюються про ескапізм, про долю вигнанця, волоцюги, але мало у кого вистачає сміливості (або нерозсудливості?) здійснити те, що зробив 21-річний Кріс. — порвати з світом людей і цілком залежати лише від листя і ягід».

Навіщо дивитися? Задатися безліччю питань — про ціну і розуміння безмежної свободи. Про призначення людини. Про плюси і мінуси добровільного усамітнення. І виявити, що комусь прийняття простого факту, що «щастя існує лише тоді, коли є з ким його розділити», може коштувати життя.

Цитата: «Ви помиляєтеся, якщо думаєте, що радість життя полягає лише у взаємовідносинах. Дивіться, скільки всього нам дав Господь, радість в усьому, у будь-якому новому досвіді. Людям просто треба поглянути на світ інакше».

4. «ДРУГЕ ЖИТТЯ УВЕ» (2015), РЕЖ. ХАННЕС ХОЛМ

У ролях: Рольф Лассгорд, Бахар Парс.

Про що? Старий Уве Ліндал втратив дружину, а невдовзі його звільнили з улюбленої роботи, запропонувавши «подумати про особистісний ріст». Результат — депресія, крайній ступінь відчаю і намір покінчити з собою. У такого сильного почуття безвиході немає терміну давності, ні віку, і для того, щоб повернути віру в себе і бажання жити, просто необхідна допомога оточуючих.

Навіщо дивитися? Зрозуміти, що причина дратівливості, сварливості та мізантропії когось із наших знайомих часто не в важкому характері, а в їх нездатності впоратися з душевною порожнечею і відчуттям власної непотрібності. І усвідомити, що одного кроку назустріч може бути недостатньо, потрібен другий крок і третій…

Цитата: «Ти чомусь вирішив, що на цій планеті ти єдиний, хто може обійтися без допомоги. А знаєш, Уве, ніхто не витримає поодинці. Ніхто, навіть ти».

5. «ВИГНАНЕЦЬ» (2000), РЕЖ. РОБЕРТ ЗЕМЕКІС

В ролях: Том Хенкс, Хелен Хант.

Про що? Варіацій сюжету про Робінзона Крузо, історій виживання людини в поодинці в складних умовах, в кіно досить багато, найяскравіші з останніх — «Я-легенда» і «Марсіанин». Тут же на безлюдному острові виявився співробітник служби доставки FedEx, простий американець Чак Ноланд.

Навіщо дивитися? На відміну від героя фільму «В диких умовах», він вирваний з повсякденного життя і ізольований від людського співтовариства не з доброї волі, а вимушено. Але саме такий радикальний досвід дозволяє повністю переоцінити своє життя, відношення з іншими людьми, відсікти незначне і правильно розставити пріоритети.

Цитата: «Краще я ризикну і загину в океані, ніж все життя буду сидіти на цьому проклятому острові, спілкуючись з волейбольним м’ячем!»

6. «ТРУДНОЩІ ПЕРЕКЛАДУ» (2003), РЕЖ. СОФІЯ КОППОЛА

У ролях: Білл Мюррей, Скарлетт Йоханссон.

Про що? Про те, що іноді доводиться опинитися в чужій країні, в незнайомому просторі і в абсолютній дисгармонії з навколишнім світом, щоб зустріти, можливо, найблизькішу за духом людину і пережити з нею щасливі моменти повного взаєморозуміння.

Навіщо дивитися? Зважитися на самостійну подорож в чужу країну — мабуть, це найбезпечніша і найнетриваліша форма самотності, — щоб відволіктися від повсякдення, зустрітися  сам на сам зі своїми думками і бажаннями і спробувати жити у своєму власному ритмі.

Цитата: «Кожен хоче, щоб його знайшли».

7. «ПЛЮС ОДИН» (2008), РЕЖ. ОКСАНА БИЧКОВА

У ролях: Мадлен Джабраїлова, Джетро Скіннер.

Про що? Колись у дитинстві Маша довірила своїй подрузі найпотаємніше — і та висміяла її. Страх відкритися комусь, проявити свої справжні емоції залишився в ній на все життя. У свої 30 з хвостиком Маша полюбляє закрите життя — наодинці зі словником і англійськими книгами.

Навіщо дивитися? Дізнатися себе і чому б і ні? — озирнутися навколо в пошуках «свого» Тома — життєрадісного, відкритого, який «розбудить» вашу внутрішню дитину, допоможе розслабитися, поверне радість і повноту життя. Іноді в цьому допомагає і психотерапія.

Цитата: «В дитинстві я хотіла танцювати. Я танцювала, придумувала танці. Навіть одного разу показала їх подружці. Вона сказала… Вона сказала, що це незграбно і безглуздо, і щоб я нікому цього не показувала…»

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close