Чи забороняє насправді Біблія вживати вино?

catyswindall.wordpress.com

У своєму блозі священик, публіцист і місіонер Євген Заплетнюк розмістив статтю про білійні вина: що таке спражнє біблійне вино, вино у Святому Писанні та житті віруючих, чи насправді на Закарпатті виготовляють біблійне вино? 

Вино у Біблії – це особливий напій, який вироблявся переважно із винограду, рідше – з інших ягід, наприклад, інжиру чи фініків. Разом із пшеницею та оливою складав основу повсякденної їжі людей Святої Землі (Повт.8:8,11,14). У Біблії неодноразово згадується, як один із кращих природних дарів Бога людям (Бут. 14:18; Повт.7:13, 33:28; Пс. 103:15; Іс.55:1).

Духовний символізм вина

У Святому Писанні вино одночасно є символом і радості, і смутку. В пророка Ісаї (55:1) особливим знаком благословення Божого євреям, які повернулися з Вавилону є те, що вони могли «купити» молоко та вино без грошей. У літературі Премудрості відзначається важливість вина (Сир 31. 32), а його помірне вживання порівнюється з настановою мудреця (Притч 9. 2, 5; Сир. 40:20). Думки людини схожі «вина невідкритого», ще бродить і шукає виходу (Іов 32. 19), у той час, коли тихе життя Моава, далеко від решти світу, порівнюється з довго витриманим якісним вином (Єр. 48:11). У Пісні Пісень любов нареченого і нареченої показана солодшою за вино (Пісня 4:10; 5:1; 7:10). Майбутні райські часи будуть настільки рясними, що народ зможе мити свої одягу в вині. (Бут. 49:11), Яхве влаштує для всіх народів бенкет з найкращим вином (Іс 25:6). Кубок вина в руці Яхве символізує Його гнів і суд над Ізраїлем та іншими народами. Грішники повинні випити цю чашу без залишку (Пс 74. 9; Єр 25:15). Випити чашу Божу – значить накликати нещастя, покарання (Єр 49:12; Плач .4:21; Єз. 23:31). Коли Бог дає пити вино своєму народу, він випробовує його стійкість (Пс 59. 5) або карає чи упокорює його (Єр 13:13-14).

c-sovet.ru

Як вироблялося вино?

Основним часом збору винограду в Палестині був вересень і жовтень. Плоди тиснули з допомогою пресу чи ніг. Отриманий сік вливали в шкіряні міхи чи просмолені глиняні глеки, а згодом переливали в інші ємності. Залишки на дні старих посудин використовувався як дріжджі – елемент бродіння. Посудини з вином зберігалися поруч із будинками. В царських підвалах, а також, у фортецях і храмі були спеціальні камери для зберігання вина.  Для того, щоб зробити вино міцнішим чи надати йому особливого смаку, вино змішували з перцем, фіміамом або полином. Вино змішане з миром вживалося як наркотик. Якісне вино розводити водою вважалося псуванням. Звичай прийшов до Палестини десь із елліністичного періоду (2 Мак.15:39).

Вино в житті віруючих

Описуючи історію Ноя та його падіння, пов’язаного з вживанням вина, Біблія нагадує, що вино має не лише добрі, але й небезпечні властивості (Бут.9:20). Вино за своїми властивостями не лише було ознакою доброботу людини, але й певним благом, бо робило життя людини приємним, якщо його вживати помірковано. Старозавітна наука щодо вина висловлена в книзі Сираха (31:29-35): «Проти вина не показуй себе хоробрим, тому що багатьох погубило вино. Піч випробовує міцність леза загартуванням; так вино випробовує серця гордих — пияцтвом. Вино корисне для життя людини, якщо будеш пити його помірно. Що за життя без вина? воно створене на радість людям. Відрада серцю й утіха душі — вино, помірно вживане вчасно; прикрість для душі — вино, коли п’ють його багато, при роздратуванні і сварці. Надмірне вживання вина збільшує лють нерозумного до спотикання, зменшуючи міцність його і, заподіюючи рани».

У пастирських посланнях дуже часто наголошується на поміркованому ставленні до вина. Сам Ісус Христос пив вино, не боячись людського осудження (Мф.11:19). Пророки Божі різко та неодноразово викривають багатіїв, які люблять пиячити, при цьому, забуваючи Бога та людей (Ам.2:8, Ос.7:5, Іс.5:11). Вони нагадують, що алкоголізм неминуче матиме свої негативні наслідки для людини. Пияк приречений на бідність (Притч.21:17), злість (Сир.31:36), розпусту (Сир.19:3), несправедливість на словах (Притч.23:30-35). Апостол Павло підкреслює, що пияцтво веде до блуду: «I не впивайтеся вином, вiд якого буває розпуста; а наповнюйтеся Духом» (Еф.5:18).

Чому православні причащаються на “Кагорі”?

Вживати червоне вино типу «Кагору» – це практика окремих помісних церков. На Православному Сході при звершенні Євхаристії використовуються навіть ті сорта вин, які можна назвати «білими». Прикметно, що саме з цієї причини деякі паломники на Святу Землю стверджували, що «в греків у причасті Крові Христової немає».

alcozavr.com/vino

До XVІІ на Русі свого вина не було. Т.зв. церковні вина завозилися до нас спочатку з Царгороду, а потім Італії, Франції чи Іспанії. Стоглавий собор 1551 року наказував використовувати «фряжське» – італійське вино. Для зручності транспортування обиралося саме міцне, кріплене вино. До кінця ХІХ ст. склалося переконання, що церковне вино – це солодке, помірно міцне, інтенсивно червоне (бордове) вино. Його вживали на весіллях, іменинах, поминках, а також, під час хвороб, оскільки існувало переконання в його цілющих властивостях. При чому, існував неймовірної кількості фальсифікат вина, зокрема – «церковного» Кагору.

Біблійне вино, як маркетинговий хід

Сьогодні в окремих регіонах України, зокрема на Закарпатті, роблять вино, яке називають «біблійним». Також, якесь «Біблійне вино» привозять паломники зі Святої Землі. Однак, беручи до уваги, що «біблійним вином» цілком справедливо можна називати цілий спектр виноградних (і не виноградних), алкогольних (і слабоалкогольних) напоїв різної якості та міцності, стверджувати, що існує якийсь один автентичний рецепт, який зафіксовано в Святому Писанні, було б неправдою. Технологій приготування вин було безліч, а якість вина залежала від області виготовлення, сорту винограду, рецепту чи наявних засобів для виробництва. Будь-які претензії на «біблійність» у цьому випадку є лукавством та маркетинговим ходом. “Біблійне вино” має своїм джерелом тих самих людей, які придумали “Єрусалимський хліб” та червону нитку на зап’ясті.

Фото заголовку
За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close