10 культових символів, значення яких ми розуміли неправильно

Ці символи пережили десятки поколінь, і люди століттями наділяли їх силою та здоровим глуздом. Іноді з часом значення символів змінюється — обростає асоціаціями і спотворюється до невпізнання. І, можливо, цей красивий кулончик на вашій підвісці несе несподіваний сакральний сенс.

Тутка заглянув в історію найбільш відомих символів.

Чаша зі змієм — символ Гігеї, давньогрецької богині здоров’я. Від імені цієї богині пішов термін «гігієна».

Змія — символ безсмертя, і смерті, адже її отрута здатна і вбити, і стати ліками. У середньовіччі чашу Гігеї в якості емблеми використовували аптекарі міста Падуї в Італії, пізніше символ став загальноприйнятим серед представників лікування. Але в деяких країнах символом медицини вважають кадуцей — жезл бога торгівлі Гермеса з двома обвитими навколо зміями.

Ранні згадки символу датуються 4200 роком до нашої ери. Уроборос був популярний в релігії, магії, алхімії, міфології та психології.

Він уособлює творення і руйнування, циклічність життя і смерті. Символ був запозичений у єгиптян стародавніми греками для позначення речей, які не мають початку і кінця. З уроборосом в китайській філософії пов’язана монада інь і ян. У гностицизмі він являє собою і добро, і зло.

Символ широко використовувався ще за 3 000 років до нашої ери. В Індії він називався Анахата. Два різноспрямованих трикутника — складені разом чоловіче і жіноче начала — уособлювали серцеву чакру.

Карл IV, імператор Священної Римської імперії, в 1354 році дозволив євреям Праги
мати власний прапор. Полотнище з гексаграмою назвали прапором царя Давида. У часи нацисткого режиму зірка Давида жовтого кольору стала символом голокосту.

Вважають, що спочатку символ інь-ян прийшов від буддистів в I–III століттях. В Китаї і Японії інь-ян вважається моделлю всього сущого.

Початкове поняття «інь» — «тіньовий», а «ян» — «сонячний схил гори». Інь і ян трактується як безперервна взаємодія контрастів. Полярні сили доповнюють один одного, і кожна несе в собі шматочок своєї протилежності. Інь і ян — це мирна боротьба, в якій остаточна перемога неможлива, так як кінця не існує.

Ранні зображення створені у 2000 році до нашої ери. Символ зустрічається в Азії, на Близькому Сході та у Єгипті. Колесо було атрибутом богів сонця і уособлювало циклічність життя, переродження й оновлення. В буддизмі і індуїзмі колесо символізує кругообіг Сансари, течію змін, долю і час.

Пізніше з’явилося поняття «колесо Фортуни» — символ мінливості долі. Спиці колеса Фортуни несли удачі і невдачі, нескінченно змінююче один одного.

Перша згадка символу датована 1300 роком до нашої ери. Роза вітрів була символом дороговказної зірки і оберегом моряків.

У XVIII–XX століттях були популярні татуювання з цим талісманом: вважалося, що він допоможе моряку в дорозі та в поверненні додому. Також роза вітрів зображалася на картах, символізуючи сторони світу.

Перші зображення символу датується 8000 роком до нашої ери.

Свастика — символ щастя, творення і достатку. В Індії вона символізує сонце і початок. У американських індіанців вона була емблемою бога сонця. У Китаї свастика — ієрогліф, що означає сонце. У буддизмі вважається символом досконалості.

З 1900 року в англомовних країнах свастика була популярна на листівках як «хрест щастя», що складається з «4 L»: Light, Love, Life і Luck.

У 1920-х роках нацисти зробили її своїм символом. У 1940-і роки з-за аналогієї з нацизмом у багатьох країнах зображення свастики опинилося під забороною.

Символ народився в 4000-3000 роках до нашої ери. Вперше двоголовий орел Гандаберунда згадується в стародавніх легендах індуїзму. Бог-воїн Вішну ставав двоголовим орлом, проявляючи фантастичну силу. Гандаберунда був символом принципів дхарми — сукупності норм для підтримки космічного порядку.

У буддизмі двоголовий орел уособлював могутність Будди, в мусульманському світі був символом вищої влади султана. У Шумері був образом сонця.

Гандаберунда був присутній на гербах багатьох князівств і країн. Його зображали на
монетах Золотої Орди, він перебував на гербі Священної Римської імперії.
На Русі орел з’явився з одруженням Івана III з племінницею візантійського імператора Софії Палеолог 1472 році. Він був символом династії Палеологів. Двоголовий орел, зображений на зброї, вважався оберегом і талісманом, що приносить успіх в бою.

Символ існує з 3500 року до нашої ери. Зустрічається в Єгипті, Греції, Індії, Візантії та Шумері. Півмісяць уособлює відродження і безсмертя.

Християнами шанувався як знак Діви Марії, в Азії — як знак космічних сил. В індуїзмі уособлював контроль над розумом.

Півмісяць був символом імперії Сасанідів в Персії і поміщався на корони. В 651 році, після завоювання арабами, півмісяць став символом влади в Західній Азії. Після падіння Константинополя в 1453 році півмісяць остаточно став асоціюватися з ісламом.

Ранні п’ятикутні зірки датуються 3500 роком до нашої ери.

Пентаграма вважалася оберегом від зла і темних сил. Торговці Стародавнього

Вавилона зображували зірку на дверях для захисту товару від крадіжки і псування. Піфагор вважав її математичною досконалістю, так як пентаграма мала у собі золотий перетин. Зірки були символом інтелектуальної всемогутності.

У ранньому християнстві символом Ісуса Христа була перевернута пентаграма. Але з подачі Эліфаса Леві перевернута п’ятикутна зірка стала символом Сатани.

Фото заголовку brightside.me
За матеріалами brightside.me

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button
Close